Pomniki przyrody i stare drzewa – dlaczego są cenne?

Drzewa, które dotrwały wieku sędziwego, na przestrzeni lat musiały mierzyć się ze zmianami klimatu, spróchnieniami i chorobami. W tym czasie wypracowały własne metody regeneracji, stając się swego rodzaju żywymi pomnikami siły przetrwania, które dodatkowo wspierają rozwój innych organizmów.

W porównaniu do innych drzew, sędziwe drzewa pochłaniają więcej CO2, podnoszą wartość przyrodniczą okolicy i są cennym źródłem wiedzy o życiu drzew. Dodatkowo, w skali wszystkich drzew jest ich niewiele, co jeszcze bardziej stanowi o ich wyjątkowości. Nic dziwnego zatem, że pomniki przyrody i drzewa sędziwe są ważnym elementem krajobrazu.

Arborystyka konserwatorska

Stare drzewo funkcjonuje w zupełnie innej relacji z otoczeniem, niż drzewo młode – wraz z otaczającą je glebą tworzy odrębną niszę ekologiczną i środowisko do życia dla mniejszych organizmów.

Z tego powodu, im więcej starych drzew uda nam się ocalić, tym bogatsza będzie bioróżnorodność naszej przyrody. Arborystyka konserwatorska ma na celu zachowanie tych cennych ekosystemów dla kolejnych pokoleń.

Przycinanie dojrzałych drzew

W pełni rozwinięte drzewa o prawidłowej koronie są najbardziej pożyteczne dla człowieka – tworzą przyjazny mikroklimat, zapewniają tlen, cień i chłód oraz poprawiają nasze samopoczucie. Powinniśmy więc dołożyć starań, aby zachować je w takim stanie do późnej starości.

W przypadku dojrzałych drzew skupiamy się głównie na cięciach sanitarnych – usuwamy chore i martwe części, podnosimy podstawę korony i redukujemy koronę. Usuwamy również gałęzie i konary, które wskutek uszkodzeń mechanicznych są zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Każdy zabieg poprzedza szczegółowa diagnostyka stanu zdrowia drzewa i jego otoczenia.

Drzewa weterani i drzewa sędziwe

Wiekowe drzewa są o wiele bardziej wrażliwe na czynniki środowiskowe. Ze względu na ich wartość przyrodniczą, wymagają systematycznej opieki i ostrożnego podejścia bazującego na fachowej wiedzy.

Starsze drzewa nie reagują dobrze na intensywne cięcia, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne trzeba przeprowadzać na nich z dużym wyczuciem i najlepiej w odpowiednio dużych odstępach czasowych.

Pomniki przyrody – nadzór dendrologiczny

Zadaniem arborystyki konserwatorskiej jest przywrócenie zdrowej równowagi między strukturą drzewa i jego funkcjami fizjologicznymi. Dla kilkusetletnich drzew tworzymy specjalne plany opieki, które obejmują relację między drzewem a jego siedliskiem.

Wśród działań, które wykonujemy znajdują się np. diagnostyka, cięcia wycofujące koronę, wyznaczenie strefy ochronnej wokół pnia, nadzór prac pielęgnacyjnych. Oferujemy pomoc w rewaloryzacji zabytkowych parków i skwerów.

Masz pytanie? Zadzwoń:

602 108 433