Czym jest diagnostyka drzew?

Opinia dendrologiczna to szczegółowa ocena stanu zdrowotnego drzewa, która może posłużyć w planowaniu właściwej pielęgnacji
i rokowań na przyszłość oraz określeniu czy doszło do nieuzasadnionej wycinki.

Diagnostyka drzew jest niezbędnym elementem arborystyki, a tym samym jednym z najczęściej wykonywanych przez nas usług. Oprócz parametrów dotyczących lokalizacji i stanu drzewa, powinna się w niej znaleźć również dokumentacja fotograficzna, opis objętych ochroną gatunków zidentyfikowanych na powierzchni i w otoczeniu drzewa, wyniki testów i zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Ocena stanu zdrowotnego drzewa

Co ciekawe, wiek czy wysokość stojącego drzewa zazwyczaj nie ma takiego znaczenia jak jego kondycja. Zdarza się, że drzewo o większym obwodzie pnia może być młodsze od drzewa tego samego gatunku o mniejszej średnicy. Dlatego zaczynamy od sprawdzenia stabilności drzewa oraz prześwietlenia wnętrza konarów i pni. W tym celu wykonujemy test obciążeniowy i badanie tomografem sonicznym.

Oczywiście drzewa badamy również na zewnątrz. W ten sposób upewniamy się co do wyników narzędzi arborystycznych i planujemy dalsze kroki pielęgnacyjne lub wycięcie drzewa. Tutaj pomocny jest sprzęt i techniki alpinistyczne, które doskonaliliśmy podczas wielu lat pracy na wysokościach.

Niszczenie drzew przez sąsiada – ekspertyza dendrologiczna

W wielu sprawach dotyczących niszczenia drzew przez sąsiada trudno jest jednoznacznie określić winowajcę. Aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, przygotowujemy szczegółowe dokumentacje określające stan drzewa.

Ekspertyza dendrologiczna zawiera dane na temat: lokalizacji i czasu wycięcia, wieku i grubości drzewa, dendrometrii (pierśnicy, wysokości i rozmiarze korony), stanowiska i budowy, kondycji oraz ewentualnych pasożytów i patogenów, gatunków chronionych zamieszkujących na drzewie.

Wyniki badań mogą posłużyć jako materiał dowodowy w postępowaniu sądowym i pozasądowym.

Kiedy należy wykonać diagnozę dendrologiczną?

  • kiedy w okolicy zauważono drzewo z niebezpiecznie naderwanymi gałęziami (np. wskutek wichury) lub z widocznymi oznakami próchnięcia,
  • w celu zachowania cennych, pomnikowych i zabytkowych drzew
  • kiedy należy ustalić przyczynę nieprawidłowego rozwoju lub choroby drzewa i zaplanować zabiegi pielęgnacyjne,
  • w celu określenia rzeczywistego stanu drzewa przed wycięciem i oszacowaniu strat w postępowaniu o odszkodowanie i postępowaniu sądowym związanym z nielegalnym wycięciem drzewa,
  • w związku z planowaną budową lub remontem infrastruktury, które mogłyby zagrozić rosnącym w okolicy drzewom, aby wykluczyć te, których wycięcie jest zabronione lub utrudnione

Jak sprawdzamy stan zdrowia drzewa?

Sprawdzając stabilność drzewa, korzystamy z zaawansowanych rozwiązań technicznych, które pozwalają dokładnie ocenić stan i strukturę drewna wewnątrz pnia i konarów. Po wykonaniu badań często okazuje się, że widoczne na zewnątrz wady nie są groźne dla bezpieczeństwa, dlatego jest to ważny etap oceny zdrowia drzewa.

Do wykonania ekspertyz posługujemy się głównie tomografem sonicznym i urządzeniami sprawdzającymi stabilność drzewa w gruncie. Oprócz standardowej diagnozy dendrologicznej wykonujemy również analizy fitopatologiczne ze szczególnym uwzględnieniem grzybów oraz ekspertyzy określające wiek drzew.

Test obciążeniowy

Test obciążeniowy to bezinwazyjna metoda sprawdzania stabilności pnia i wytrzymałości korzeni, która polega na wywieraniu na drzewo siły obciążeniowej symulującej siłę wiatru. Podczas badania urządzenia pomiarowe na bieżąco mierzą odchylenia od pionu.

Zebrane dane analizujemy w odniesieniu do wymiarów i gatunku drzewa i porównujemy z wynikami zdrowych drzew. Następnie obliczamy współczynnik bezpieczeństwa w warunkach porywistego wiatru o prędkości 117 km/h. Drzewo, które uzyska wynik 1,5 spełnia wymogi bezpieczeństwa. Drzewa o współczynniku bezpieczeństwa poniżej 1,5 otrzymują zalecenia do dalszych prac pielęgnacyjnych.

Badanie tomografem sonicznym

Badanie tomografem sonicznym ma na celu określenie wielkości i stopnia rozkładu materii wewnątrz drzewa. Do pnia przytwierdzane są czujniki podłączone do urządzenia, które rejestrują czas drogi poruszającej się między nimi fali dźwiękowej. W przypadku ubytku wewnątrz pnia, fala przebywa dłuższą drogę.

Wyniki pomiaru prezentowane są w formie kolorowego modelu przekroju pnia (tomogramu). Na podstawie obrazu spróchnień i pustych przestrzeni wewnątrz drzewa jesteśmy w stanie trafnie ocenić stan zdrowia drzewa i zaplanować dalsze kroki pielęgnacyjne. Ze względu na nieinwazyjność i bezpieczeństwo, badanie tomografem zaleca się zwłaszcza w przypadku dojrzałych drzew rosnących w często uczęszczanych miejscach.

Masz pytanie? Zadzwoń:

602 108 433